Traumos įvyksta staiga ir netikėtai. Todėl labai svarbi greita reakcija ir pirmoji pagalba.
Kokios gali būti dantų traumos?
- sumušimas;
- išjudinimas;
- dalinis išnirimas (danties įmušimas gilyn, „išilgėjimas“, pasislinkimas į šoną);
- pilnas išnirimas (išmušimas);
- emalio įtrūkimas;
- nekomplikuotas (kai neatsiveria pulpa) vainiko lūžis;
- komplikuotas (kai atsiveria pulpa) vainiko lūžis;
- vainiko ir šaknies lūžis;
- šaknies lūžis.
Pirmoji pagalba įvykus danties/ dantų traumai:
1. Net jeigu dantis tik sumuštas ir jokių pakitimų išoriškai nesimato, tokį dantį reikėtų periodiškai patikrinti, ar jis dar gyvybingas.
2. Jei nulūžo dantis ar jo dalis, pasistenkite ją surasti ir drėgmėje (piene, seilėse, fiziologiniame tirpale, blogiausiu atveju vandenyje) atsinešti pas gydytoją odontologą. Jei lūžio linija bus lygi, o dantis nesutrupėjęs, gydytojas danties vainiko dalį priklijuos atgal.
3. Jei dantis visiškai išmuštas, pasistenkite jį surasti, paimkite už vainiko, nuplaukite po tekančiu vandeniu (jokiu būdu nelieskite danties šaknies nei pirštais, nei kitomis priemonėmis). Įdėkite dantį į pieną (taip pat tinka fiziologinis tirpalas, lęšių skystis ar blogiausiu atveju su seilės). Jei pasirinkote variantą su seilėmis, o trauma įvykusi vaikui, tuomet dantį dėkite į savo burną (vaikas gali praryti) ir skubiai kreipkitės į gydytoją odontologą. Tikėtina, kad dantį pavyks atstatyti atgal ir išsaugoti. Svarbu, tai, jog negalima išmušto danties laikyti vandenyje – jis išsausės ir replantuoti jo nebepavyks. Taip pat negalima jo gabenti sauso – suvynioto į popierėlį ar medžiagos skiautelę.
4. Pati sunkiausia trauma – intruzija (danties įmušimas „į vidų“). Pati pavojingiausia tokios traumos situacija – kai dantukas pasislepia už dantenų, kadangi gali būti pažeistos nuolatinių dantų užuomazgos. Jeigu įmušamas nuolatinis dantis, tačiau nėra komplikacijų, laukiama, kol dantis atsistatys, tačiau kartais gali prireikti ir chirurginės intervencijos.
Saugokite save ir kitus!